Ön Muhasebe Raporlama Programı

İşletmenizin finansal durumunu ve performansını anlamak için detaylı raporlamalardan faydalanın.

ön muhasebe raporlama programı

Alış Satış Raporu

Tarih bazlı alış ve satış detaylarını listeleyin. İşletmenizin gelecekteki başarısı için doğru kararlar alın.

Cari Raporu

Müşteri ve tedarikçilerinizin toplam bakiye durumlarını, tahsilat ve ödeme durumlarını tek ekrandan detaylı görüntüleyin.

Stok Raporu

Tedarikçinize sipariş vermeden önce stok durumunuzu anında kontrol edin. İhtiyacınızı doğru belirleyin. Müşterilerinize teklif hazırlarken güncel stok raporlarından faydalanın.

KDV Raporu

İşlemleriniz sonucu oluşan KDV rapor detayını ilk siz inceleyin. Vergi beyannamelerinin doğru ve tam olarak hazırlanacağından emin olun.

Ekocari Raporlama Özelliği Avantajları

alış satış raporu

Alış ve satışlarınızın performansını hızlı şekilde değerlendirin, kolayca analiz edin!

İşletmenizin faaliyetlerinden elde edilen gelirlerin, giderlerin ve karlılığın ne durumda olduğunu görüntüleyin. İşletmenizin finansal sağlığı hakkında bilgi sahibi olun.

İşletmeniz ile ilgili detay bilgilere anında ulaşın, hızlı karar alın!

Detay raporlar sayesinde işletmenin varlıklarının, borçlarının ve öz kaynaklarının durumunu inceleyin. İşletmenizin büyümesi için yapacağınız değişikliklerde raporlamaları kaynak olarak kullanın.

stok raporu
finansal raporlama

İşletmenizin mali durumunu izleyin, karlılığınızı ölçümleyin!

İşletme sahiplerinin, yöneticilerin ve diğer ilgili tarafların işletmenin mali performansını değerlendirme aşamasında doğru raporlardan faydalanın, karlılığınızı hızlı şekilde artırın.

Ön Muhasebe Raporlama Programı Neden Önemlidir?

Ön muhasebe raporlama programı, genel muhasebe için hazırlanması gereken ilk evraklarla ilgilidir. İşletmelerin gelir gider takibi, ödeme ve tahsilatlarının yapılması, fatura kesim ve sınıflandırılması ön muhasebe aşamasında gerçekleşir. Orta ve küçük ölçekli işletmeler ile girişimciler bu süreci anlamakta ve yönetmekte zorlanabilir. Bu durum hatalara ve iş akışında aksaklıklara neden olur. Bu nedenle bir ön muhasebe raporlama programı tercih ederek süreci kolaylaştırabilir, zaman kazanırken iş yükünü azaltabilirler.

Ön Muhasebe Raporlama Programı Nasıl Kullanılır?

Ön muhasebe raporlama programı seçerken kullanımı kolay ve müşteri destek ekibi bulunan bir program seçmeye özen gösterilmelidir. Bu sayede işletmeler tüm verilere ve raporlara kolaylıkla ulaşabilirler. Ekocari’nin bulut tabanlı alt yapısı ile raporlama verilerine internet bağlantısı bulunan her yerden ulaşılabilir. Ayrıca, Ekocari gelir ve giderler, kasa, banka, satış stok envanter ve ambar toplamları gibi daha detaylı raporlar sunmaktadır.

Alış Satış Raporu

Orta ve küçük ölçekli işletmelerde nakit akış sirkülasyonunun dengede olması ve düzenli olarak takip edilerek raporlanması oldukça önemlidir. Ekocari alış satış raporları sayesinde işletmenin güncel durumu hakkında bilgi sahibi olunabilir ve rapor analizi ile gelecek planlamaları yapılabilir.

Cari Raporu

Cari hesap, iki kişi veya işletme arasındaki herhangi bir hukuki sebep veya ilişkiden kaynaklanan alacakları ayrı ayrı talep etmek yerine, bu alacakları kalem kalem toplayarak borç ve alacak şeklinde hesaplaştıran ve ticari sürekliliği için önemli olan bir hesap türüdür. Bu hesap, satış veya satın alma işlemleriyle ilgili para, mal veya hizmetlere ilişkin verileri içerir ve alacak tahsilatı, alacaklardan feragat etme veya hesap kesim tarihindeki bakiyeler gibi çeşitli işlemleri içerir. Cari raporu ise, cari hesap yönetimindeki borç ve alacakları ayrıntılı bir şekilde görüntüler. Cari raporda, cari hesap ekstresi, ödenmemiş ve ödenmiş faturaların tutarı, genel cari işlemler, tarih bazında yapılan cari hesap işlemleri, cari risk durumu ve cari hesap mutabakatları gibi unsurlar bulunmaktadır.

Stok Raporu

Stok raporu, bir firmanın stoklarında yapılan giriş ve çıkış miktarlarını, bakiyelerini görüntülemesini sağlayan bir raporlama ekranıdır. Stok raporu işletmelerin depodaki malların izlenmesi, en çok satan ve en az satan ürünler hakkında bilgi sahibi olabilmesi açısından oldukça önemlidir. Böylece en çok satan ürünler birikim yapmayacak şekilde düzenebilir, en az satan ürünler hakkında yeni stratejiler belirlenebilir.

KDV Raporu

KDV raporu sayesinde indirilecek ve net KDV tutarları görüntülenir. Raporda yer alan pozitif net KDV miktarı vergi dairesine ödenecek olan miktar anlamına gelmektedir. Net KDV negatif ise, bu miktar indirilmek üzere bir sonraki aya devreder.

Bir KDV raporunda genel olarak aşağıdaki başlıklar yer alır:

  • KDV: Müşteriden tahsil edilen KDV miktarını ifade eder ve ürün veya hizmet satışları sonucunda oluşur.
  • İndirilecek KDV: Ürün veya hizmet alımlarında ödenmesi gereken ve maliyetlerine dahil edilebilen KDV miktarını ifade eder.
  • Net KDV: Hesaplanan KDV'den indirilecek KDV miktarının çıkarılmasıyla elde edilen net KDV miktarını ifade eder. Bu, vergi ödemesi veya iadesi için hesaplanan KDV miktarını temsil eder.

REHBER

Ön Muhasebe Raporlama Programı hakkında merak edilenleri yanıtladığımız kılavuzu hemen indirebilirsiniz.

Hemen İndir

Diğer Blog Yazılarına Göz Atın

Perakende Programları Nelerdir?
Daha Fazla Oku

Perakende Programları Nelerdir?

Perakende programları, işletmelerin stok yönetimi ve satış süreçlerini daha verimli hale getirmelerine yardımcı olur.

Lojistik Muhasebe Programı Nedir?
Daha Fazla Oku

Lojistik Muhasebe Programı Nedir?

Lojistik muhasebe programı, lojistik işletmelerin faaliyetlerini yönetmek ve muhasebe işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan programdır.