Gelir Gider Takibi Programı

İşletmenizin bütün para giriş ve çıkışlarını tek ekrandan yönetin. En önemli verilerinizi kontrollü şekilde tutun.

gelir gider takibi programı

Gelir Gider Takibi Nasıl Yapılır?

Gelir gider takibi, işletmenin her bir ürün veya hizmet satışının ardından gelirlerin ve yapılan tüm harcamaların detaylı bir şekilde izlenmesi ve analiz edilmesiyle yapılmaktadır.

Gelir Gider Takibi Yapmak Neden Önemlidir?

İşletmeler, gelir gider takibi yaparak işletme performansını izleyebilmekte ve finansal yönetimi sağlayabilmektedir. İşletmenin mali sağlığını değerlendirerek uygun önlemler alması, ürün veya hizmetin karlılığını belirleyebilmesi ve finansal hedeflere ulaşabilmesi gelir gider tablosu üzerinden elde ettiği raporlamalarla mümkündür. Bu nedenle finansal yönetimde sağlıklı kararlar alabilmek isteyen işletmeler için bu süreç önem taşımaktadır.

Ekocari İle Gelir-Gider Takibi İşlemleriniz Artık Çok Kolay

Satışlarınızı, vadesi gelen tahsilatlarınızı, düzenli gelirlerinizi Ekocari uygulamasında kolayca takip edin. Güncel durumunuz hakkında her zaman bilgi sahibi olun.

Gelir Gider Takibi

İşletmenizin en önemli verilerinden olan gelir gider kalemlerinizi detaylı şekilde işleyin. Finansal işlemlerinizi dilediğiniz yerden takip etmeye başlayın.

Gelir Gider Raporlama

Ay bazlı gelir ve giderlerinizi detaylı raporlamalarla karşılaştırın. KDV hesapları, tahsilat ve ödemeler detay dökümleri gibi önemli konularda raporlamalar ile zaman kazanın.

Nakit Akışı Takibi

Kazancınız ile birlikte personel, vergi, genel giderler gibi kalemleri beraber takip edin. Dilediğiniz kadar kasa ve banka ekleyin ve nakit akışınızı kontrol altına alın.

Gelir Gider Takibi Avantajları

satış takibi programı

Satışlarınızı ve masraflarınızı detaylı şekilde yönetin!

Şirketinizin en önemli verilerini gözden kaçmadan programa işleyin. Şirketinizin büyüme adımları atarken eksiksiz bilgi sahibi olarak online takip edin.

İşletmenizin gider kalemlerini kayıt altında tutun!

Yaptığınız harcamaların ödeme vadelerini takip edin, bütçenizi ona göre ayarlayın. Gider kalemi bazlı raporlamalar ile dönemsel farklılıkları farkedin, harcalamalarınız kontrolünüz altında olsun.

gelir gider raporlama
kasa ve banka nakit akışı

Kasa ve banka arası işlemlerinizde zaman kazanın, tek ekranda görüntüleyin!

Nakit akışı durumunuzu tek ekranda listeleyin. Kasa ve bankalar arası transferlerinizi işleyin. Güncel bakiyelerinize hakim olarak carilerinize buna göre vadeler sunun.

Şirket Harcamaları Takibi

Her işletmenin ödemesi gereken evrensel bir işletme giderleri listesi bulunmamaktadır. İşletme giderleri, sektöre, ürün veya hizmetin türüne ve işletmedeki departman sayısına göre değişkenlik gösterir. Ancak işletmelerin gelir gider dengesini sağlamak ve bu konuda planlamalar yapabilmek için şirket harcamaları takibi yapması ve raporlamaları analiz etmesi gerekir.

Şirket harcamalarına örnek olabilecek giderler şunlardır:

  • Personel Maaşı
  • Sigorta
  • Gelir Vergisi ve Diğer Vergiler
  • Yemek Giderleri
  • Kira
  • Ulaşım ve Seyahat Masrafları

REHBER

Gelir Gider Takibi Programı hakkında merak edilenleri yanıtladığımız kılavuzu hemen indirebilirsiniz.

Hemen İndir

Sıkça Sorulan Sorular

Satışlarınızı, tahsilatlarınızı ve ödemelerinizi güncel olarak takip ettiğiniz işlemlere gelir gider takibi denir.

Gelir gider takibi ile satışlarınızı, tahsilatlarınızı ve ödemelerinizi düzenli olarak takip ederek, işletmenizin gelişimine katkı sağlarsınız.

Gelir gider takip programı, birey veya işletmelerin gelir giderlerini kaydetmek, izlemek ve yönetmek için kullanılan yazılımlardır. Gelir gider takibi programı Ekocari ile çok daha fazla avantaja sahip olabilir ve süreci etkin bir şekilde yönetebilirsiniz.

Ekocari ile gelir gider takibi yaparak satış ve masrafların detaylı verilerine ulaşarak doğru kararlar almayı sağlar. Ayrıca ödeme vadeleri takip etme kolaylığı, nakit akışı durumunu tek ekranda görüntüleme, bankalar arası transfer işleme ve detaylı raporlamalar sunar.

Etkili bir şekilde bütçe yönetmek amacıyla gelir gider takibi yapmak, işletmelerin tasarruf yapmalarını, borçlarını azaltmalarını ve finansal hedeflerine ulaşmalarını sağlar. Mali kaynakları verimli bir şekilde kullanmak için gelir gider takibi yapılmalıdır.

Diğer Blog Yazılarına Göz Atın

Perakende Programları Nelerdir?
Daha Fazla Oku

Perakende Programları Nelerdir?

Perakende programları, işletmelerin stok yönetimi ve satış süreçlerini daha verimli hale getirmelerine yardımcı olur.

Lojistik Muhasebe Programı Nedir?
Daha Fazla Oku

Lojistik Muhasebe Programı Nedir?

Lojistik muhasebe programı, lojistik işletmelerin faaliyetlerini yönetmek ve muhasebe işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan programdır.