İnternet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığı ivme kazandıkça online satış yapan firmaların sayısı artmakta ve satış işlemlerinin başarıyla gerçekleşmesi için kargo entegrasyonu uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır. Peki e-ticaret için önemi nedir ve nasıl yapılır?

Kargo Entegrasyonu Nedir?

İnternet üzerinden gerçekleştirilen satışlarda başarılı olmak ve müşteri memnuniyeti sağlamak firmanın büyümesi için gereklidir. Bu noktada en önemli olan adımlardan biri olan kargolama işleminde firma sahipleri gelen her sipariş için kargo barkodu ve kargo fişi hazırlamak zorundadır. Gün içinde çok sayıda sipariş alan bir firma için bu süreç zahmetlidir ve zaman kaybettirir. Ancak, kargo entegrasyonu sayesinde bu süreç hızlı ve kolay bir şekilde yönetilebilir. Entegrasyon, alınan her sipariş için dakikalar içinde otomatik olarak kargo fişi ve barkodu oluşturur.

Kargo Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Firmanız için kargo entegrasyonu yapmaya karar verdiyseniz aşağıda yer alan adımları izleyerek entegrasyon süreci hakkında bilgi edebilirsiniz.

  • Mağazaya gelen siparişler entegrasyon yardımıyla kayda alınır.
  • Siparişlerin kargo bilgileri alınır.
  • Alınan bilgiler kargo firmasına iletilir.
  • Barkodlu kargo fişi çıktısının alınarak gönderi belgesine yerleştirilmesi sağlanır.
  • Anlaşmalı olunan kargo firması tarafından barkod okutularak tanımlı kargo takip kodu oluşturulur.
  • Siparişe ait kargo takip kodu siparişi teslim alacak kişiye e-posta veya SMS yolu ile gönderilir.

Entegrasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Siparişlerin gönderi bilgileri ile kargo barkodunun otomatik olarak oluşması zamandan tasarruf ettirirken, manuel olarak girilen bilgi ve barkodlar sebebiyle oluşabilecek hataların önüne geçmektedir. Bu sayede gün içinde iş yükü azalırken, uzun vadede firmanın ihtiyacı olan konulara yoğunlaşarak başarı artırmaya, sürecin hızlı ilerleyerek hata payının azalmasıyla müşteri memnuniyeti sağlamaya neden olacaktır. Ek olarak, kargo entegrasyonu sayesinde siparişe ait kargo fişleri ve e-fatura çıktıları bir PDF olarak alınabilir. Bu, kargo paketleme sürecini hızlandırırken finans sürecinin düzen içinde yönetilmesini sağlar.

E-ticaret Sektöründe Kargo Entegrasyonu Önemi ve Avantajları

Daha çok satış daha az iş yükü!

Yapılan her satış için ayrı ayrı barkod ve fiş oluşturma sürecini otomatikleştirmek mümkün. Kargo entegrasyonu sayesinde çok sayıda satış için daha az efor sarf edip, geri kalan zamanda daha çok satış yapmak için farklı alanlara odaklanabilirsiniz.

Ticarette rakiplerden önde olmanın sırrı; Hız!

Mağazanıza düşen her satışı, entegrasyon sayesinde hızlıca gönderime hazır hale getirebilirsiniz. Ürünlerini kısa sürede teslim alan müşterilerin bir sonraki alışverişlerinde tercih edecekleri ilk firmalardan biri siz olabilirsiniz.

En önemli noktalardan biri; Tasarruf

Otomatik ilerleyen süreç sayesinde ekonomik açıdan maliyetsiz bir yol izleyebilirsiniz.

E-ticaret yapan bir firmanın hedeflediği başarılardan biri çok sayıda satış yapmak ve bu satışlardan müşterilerinin memnuniyetini sağlamaktır. Ancak başarıya giden bu yol biraz karmaşık ve yorucu olabilir. Yapılan her satış hakkında stok ve depo takibi yapmak, kargo sürecini yönetmek ve satışların muhasebe kaydını tutmak etkin bir yönetim süreciyle gerçekleşmelidir. Bu nedenle süreçleri otomatikleştirerek iş yükünü hafifletmek gerekebilir. Kargo entegrasyonu, kargolama sürecini otomatikleştirerek hızlandırır. Sizin için en uygun entegrasyon seçeneğine geçerek firmanız için zaman ve efor tasarrufu sağlayabilirsiniz.